Zlaté husle

Program 2007

ZH_obrazok_pre_www.jpg

Hlavná udalosť kultúrneho leta v Bratislave

55-členný orchester

ZLATÉ HUSLE na HRADE
5 cimbalov * 30 huslí * 8 viol * 6 violončiel * 6 kontrabasov

a svetové spevácke hviezdy:

Ľubica VARGICOVÁ, Miroslav DVORSKÝ, Dalibor JENIS

Orchester vedie: Martin Sleziak

1. 9. 2007 o 20:00 * Bratislavský hradKoncert 2007 – svetová premiéra


Tretia koncertná premiéra orchestra Zlaté husle za tri roky jeho existencie posúva opäť toto svetovo unikátne teleso vyššie – tentokrát do svetovej extratriedy. Pozvanie na spoluprácu prijali totiž spevácke hviezdy Ľubica Vargicová, Miroslav Dvorský a Dalibor Jenis, ktoré si svoju slávu a obdiv „vyspievali“ v najprestížnejších operných domoch, ako La Scala, Covent Garden London, Metropolitan Opera New York, Staatsoper Wien, Ópera National de Paris... Dnes patria medzi najžiadanejších spevákov na svete a úspech, ktorý zažívajú v zahraničí, si chcú vychutnať aj pred širokým publikom na Slovensku. Koncert týchto troch slovenských hviezd svetového formátu na jednom javisku sa dosiaľ ešte nikdy neuskutočnil. Bude to svetová premiéra.

Na koncerte zaznejú slávne operné árie v špeciálnych úpravách pre orchester Zlaté husle, strhujúce duety, hity najlepších muzikálov a operiet i úplne nové spracovania slovenských i svetových tém, ktorými Zlaté husle vždy prekvapia a potešia divákov.
vargicova.jpg
Ľubica Vargicová zaspieva nádhernú áriu jednej zo svojich najobľúbenejších a najúspešnejších postáv – Lucia di Lamermoor. V duete z Phantom of the Opera s Daliborom Jenisom vystúpa do závratných výšok a s Mirom Dvorským vráti zlatý čas operety Franza Lehára.
dvorsky.jpg
Miroslav Dvorský predvedie svoje umenie, za ktorým chodia tisíce divákov v Hamburgu, Paríži, Berlíne, viedenskej Staatsoper, alebo aj v Japonsku a USA, v strhujúcej árii Cavaradossiho z Pucciniho Toscy i v slovenskom duete s Daliborom Jenisom, ktoré bude prekvapením koncertu.
jenis.jpg
Dalibor Jenis už len svojim úchvatným zjavom privádza diváčky do vytrženia. Spevom dokáže, prečo je na celom svete najlepším Figarom z opery Barbier zo Sevilly a ako Tony z West Side Story bude spievať: „Maria, Maria, Maria“.
sleziak.jpg
Martin Sleziak rozbehne Zlaté husle v tomto jedinečnom koncerte chytľavou Overtoure z opery Carmen. Nový rozmer dostane Mozartov Turecký pochod i Bachova Toccata a fuga, ktorú „rozpália“ traja cimbalisti a Róbert Puškár vytiahne z Panovej flauty aj z fujary nádherné a efektné melódie. Na záver príde niekoľko nečakaných prekvapení, ktoré postavia divákov zo stoličiek. Ale za tým si budú diváci musieť prísť na koncert.
55-členný orchester Zlaté husle je svetovo unikátny, pôvodný slovenský projekt najvyššej umeleckej kvality. Je vyjadrením spojenia osobitosti slovenského naturelu so schopnosťou interpretovať na špičkovej úrovni najskvostnejšie skladby svetového repertoáru klasickej, filmovej a muzikálovej tvorby, ako aj slovenského a svetového folklóru, s hosťami najslávnejších mien.

Vznik orchestra Zlaté husle
Myšlienka tohto unikátneho orchestra vznikla na 55. výročí vzniku Lúčnice v roku 2003. Zišlo sa tu množstvo bývalých lúčničiarov-muzikantov a okamžite vytvorili zohratý orchester, precítene interpretujúci náročné a krásne kompozície Svetozára Stračinu, Tibora Andrašovana a Miloslava Šmída.
Husľový virtuóz Martin Sleziak bol taký nadšený, že okamžite začal so šírením projektu, aby podobný orchester hrával pravidelnejšie a interpretoval aj žánrovo širší repertoár. V máji 2004 sa na troch pódiách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach začala písať história 55-členného orchestra Zlaté husle.

Zloženie orchestra
Orchester tvoria bývalí muzikanti Lúčnice, ktorí dnes hrajú v špičkových telesách ako Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Lúčnica, SĽUK ... Nadšením, radosťou a profesionalitou, ktoré si so sebou prinášajú, vytvárajú novú atmosféru orchestra, neporovnateľnú s inými telesami.
Osobitosť zloženia tohto orchestra, „lúčničiarsky pôvod“ a skúsenosť jeho členov vytvárajú svetový unikát.

Predpredaj a objednavky:
Feeling spol. s r.o., Štúrova 6, Bratislava, tel.: 02/5292 0068; managing@lucnica.sk

Predpredaj:
V predajnej sieti Ticketportal; www.ticketportal.sk
Agentúra Kováčová, Radlinského 17, Bratislava, tel.: 02/ 5249 1378
Copyright © 2006, Všetky práva vyhradené.

Webdesign by LL studio, spol. s r.o.